W dniu 2 marca 2018 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyły się Warsztaty Dziennikarskie pt. „Zrozumieć Media”

w których wzięło udział ok. 300 uczniów z ostrołęckich szkół. Organizatorami warsztatów byli: Henryk Gut – Dyrektor naszego Liceum Klasycznego oraz Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski.

Uczniowie „KLASYKA” mieli również okazję uczestniczyć w tych warsztatach. Zajęcia były prowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz przez profesjonalnych pracowników Radia Maryja i TV Trwam.

Zajęcia teoretyczno-praktyczne były okazją do przyjrzenia się mediom „od kuchni”. Można było zapoznać się z takimi aspektami strony technicznej, o których istnieniu i wpływie na odbiorcę do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy. Niektórzy uczniowie mieli możliwość wczuć się w rolę pogodynki czy prezentera wiadomości sportowych, a także profesjonalnej makijażystki. Pozwoliło to uświadomić sobie, jak bardzo trudna i wymagająca jest to praca, a to co widać w telewizji stanowi efekt żmudnej pracy wielu osób.

Warsztaty dały nam niepowtarzalną okazję zapoznania się z działaniem profesjonalnego sprzętu medialnego, a także pozwoliły doskonalić warsztat dziennikarski, ponieważ nasza grupa została wyznaczona do realizacji zadania specjalnego – stworzenia reportażu prasowego, radiowego oraz telewizyjnego z wydarzenia. Efekty pracy uczniów zostały zaprezentowane wszystkim uczestnikom w ramach podsumowania zajęć.

Ćwiczenia, w których nasi uczniowie brali aktywny udział, pozwoliły na poznanie kulis pracy w mediach, a także pokazały jak mądrze i rozsądnie wybierać wiadomości, z którymi stykamy się na co dzień, aby nie ulec manipulacji czy innym mechanizmom, które są we współczesnym świecie wszechobecne.

Karolina Borkowska

Zobacz zdjęcia